Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
Máte automat? Tieto 4 veci určite nerobte!

 


Minule sme si napísali niečo o tom, aké sú výhody automatickej prevodovky a čo vám zároveň prinesie. V dnešnom článku sa zameriame viac na to, čo nerobiť, aby ste predĺžili životnosť prevodovky a svojho vozidla. Automatické prevodovky sa stávajú čoraz väčšou súčasťou nášho života a výrobcovia ich pomaly, ale isto vymieňajú za klasiku - manuál. Už zo samotného názvu "automat" vyplýva, že by sa malo auto postarať "same o seba" čo sa týka radenia rýchlostí. Je to síce pravda, ale má to jeden malý háčik, vodiči s ňou občas manipulujú nesprávne a prispievajú tak k zbytočnému opotrebovaniu. I keď riziko poškodenia pri automate je v porovnaní s manuálom oveľa nižšie, stále treba mať na pozore, že okrem techniky sme tu aj my ľudia, ktorí to máme celé pod kontrolou.

Životnosť automatickej prevodovky sa môže pohybovať aj v rozmedzí niekoľkých desiatkach rokov a to bez problému, pokiaľ budete dodržiavať určité zásady. Medzi ne patrí pravidelná výmena oleja a filtra prevodovky, taktiež je dobré sa vyvarovať niektorým zbytočným chybám, ktoré životnosť prevodovky skracujú. Ktoré sú to teda? Poďme sa na ne pozrieť.

 

1. Zaradenie "N" pri jazde z kopca


Toto je starý známy trik, ktorý ma za úlohu ušetriť palivo pri jazde na voľnobeh. Takýto postup sa vám môže, ale aj nemusí vyplatiť. Všetko totižto záleží od viacerých faktorov ako je:

Uhol kopca, ako dlho ešte plánujete pokračovať v jazde na "N", čo nasleduje ďalej, atď. Moderné automobily si dokážu s úsporou paliva poradiť aj samé, takže zaraďovať na stupeň "N" je zbytočný krok, ktorý nemusí pomôcť. 
Zmena medzi pohybom a státím (D a P,R,N) je pre prevodovku nepríjemná a mala by sa vykonávať čo najmenej, poprípade vôbec. To znamená, že prevod medzi D,P,R,N by mal nastať len keď vozidlo stojí na mieste a nie za jazdy. 


2. Radenie spiatočky ešte pred zastavením


Toto je podobné ako pri manuálnej prevodovke. Ak chcete zmeniť chod prevodovky z jazdy vpred na jazdu vzad (spiatočka), vozidlo musí úplne zastaviť. Nie je potrebné aby ste na mieste stáli niekoľko sekúnd, ale kolesá sa musia prestať pohybovať vpred. Nevytvorí sa tak zbytočné trenie, ktoré ma za následok opotrebovanie prevodovky.

Ak budete radiť z "D" na "R" alebo naopak bez toho, aby ste počkali aby vozidlo úplne zastavilo, bude tak vznikať nadmerne trenie, ktoré môže vyústiť k predčasnej oprave alebo výmene prevodovky.3. Radenie z "N" na "D" pri vysokých otáčkach


Niektorí vodiči sa chcú so svojim vozidlom vyhrať a pri vyštartovaní dosiahnúť čo najväčšiu rýchlosť. Mnohých môže napadnúť zaradenie stupňa "N" a následne na "D". Samozrejme auto vyštartuje celkom rýchlo no prevodovka a ostatné časti dostanú pekne zabrať. 

Existuje ešte jeden spôsob, ako dosiahnuť čo najlepšie zrýchlenie, síce vznikne určité opotrebovanie, ale značne menšie ako pri prvom spôsobe spomenutom vyššie. Pomôže nám hydrodynamický menič, ktorý má tri základné vlastnosti:

1. rotor sa otáča s motorom
2. mení smer prúdenia oleja a trenia
3. turbína sa otáča s prevodovkou

Týmto sme chceli povedať, že ak vytočíte motor na "N", rotor sa bude točiť veľmi rýchlo, zatiaľ čo turbína stojí a toto bude mať za následok - vytvorenie tlaku.

TIP:

Takže ak chcete vyštartovať čo najrýchlejšie, je dobré pridržať brzdu ľavou nohou, zaradiť "D", pravou nohou pridať plyn a následne upustiť ľavú nohu z brzdy. Najviac dostane zabrať už spomínaný hydrodynamický menič, ktorý to zvládne určite lepšie ako brzdiaci pás alebo spojka v prevodovke. Samozrejme opotrebovanie tam určite vznikne, takže toto neodporúčame robiť na pravidelnej báze.


4. Používanie neutrálu na semafore
Ak stojíte na svetelnej križovatke, je dobré ak zaradíte "D" a zároveň držíte brzdový pedál. V inom prípade sa zas niektorí majitelia vozidiel s automatom dopúšťajú nerozumných činov ako: zaradenie "D" + ručná brzda a idú napríklad zavrieť bránu poprípade sa pohybujú mimo vozidla. Toto jednanie je veľmi nebezpečné skrz toho, že ak by náhodou z nejakých príčin ručná brzda povolila, vozidlo vás môže prejsť alebo zraniť.

Ak to zhrnieme, pri krátkom zastavení je určite lepšie ak je auto v režime "D" spolu s brzdou namiesto zaradenia stupňa "N".Uvažujete nad kúpou vozidla? Autosearch.sk Vám zabezpečí nasledovné:

- predaj vozidiel s automatickou prevodovkou
- chcete si auto objednať? u nás bez problémov
- financovanie vozidla
- poistenie
- pravidelná údržba prevodoviek je nevyhnutná! Aj s týmto Vám pomôžeme
- v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na našom facebooku, instagrame alebo priamo sem na webe.

Prečo kúpiť auto od Autosearch?

1x ročne technická kontrola zadarmo

Garancia najazdených kilometrov

Záruka 12 mesiacov v cene vozidla

Auto je preverené cez kontrolu originality

Preverené cez databázu Carvertical

Máte záujem o auto?

V prípade záujmu o kúpu auta alebo záujem o dovoz auta nás kontaktuje.