6-stupňová DSG s dvojitou mokrou spojkou DQ250 - 02E (S-tronic) bola prvýkrát uvedená do výroby v roku 2003 pre autá od 1,6 do 3,2 litra. Volkswagen ho začal sériovo dávať na mnohé modely (GOLF, JETTA, PASSAT, RABBIT, SCIROCCO, SHARAN, TOURAN). A tiež občas na drahých modeloch svojich zverencov - Seat a Škoda.

Prevodovka mohla spočiatku prenášať pomerne veľký krútiaci moment – ​​pri niektorých úpravách až 350 Nm. Ale pri prenesení konštrukčného momentu cca. 250 Nm v niektorých režimoch pri relatívne krátkych nájazdoch sa začali objavovať abnormálne vibrácie v dvojspojke a zvýšené opotrebovanie železa bubna hlavnej spojky. Preto mnohé DQ250 obmedzili maximálny krútiaci moment na 200-220 Nm s príslušnými motormi do 2 litrov.

Prvá verzia Volkswagenu 02E ( DQ250 ) mala nevydarenú konštrukciu dvojhmotového zotrvačníka, ktorého problémy viedli k poruche dvojitej spojky. Prvá verzia mala počas celého obdobia aj časté problémy s prehrievaním a znečistením mechatroniky.

Výmenník tepla po 2-4 rokoch prevádzky niekoľkonásobne stráca svoje vlastnosti a je potrebné ho vyčistiť alebo vymeniť.

Prvé opravy 02E (DQ250)​ spočívajú vo výmene: vonkajšieho výmenníka tepla oleja, ktorý sa odporúča vymeniť spolu s vonkajším filtrom a olejom. Solenoidy vyžadujú vysoký stupeň čistenia oleja, sú citlivé na nečistoty a prehriatie!


Olej je lepšie meniť skôr ako sa znečistí, najlepšie každých 40-60 tkm (po skončení záručnej doby). Množstvo oleja suchej prevodovky - cca. 7,2l, pri čiastočnej výmene je potrebný cca 5,2l.

Originál olej - G 052 182 A2.
Filter 02E 125010A - jednorazový, s plstenou membránou.

Spolu s výmenou oleja sa odporúča skontrolovať a vyčistiť magnety z kovových ježkov. Ak sa na magnetoch nahromadilo značné množstvo kovu, potom je čas rozobrať prevodovku na preventívne opravy , aby nedošlo k zničeniu mechatroniky.


Malé a časté opravy DQ250
- výmena solenoidov , ktoré sú zanesené alebo zožraté nečistotami z oleja a strácajú svoje charakteristiky zmeny prietoku a tlaku oleja, a preto ich počítač odmieta pracovať s takýmto solenoidom.

- Elektromagnety radenia spojky DQ250 K1 a K2 (č. 215 a č. 216)

Zodpovedajú za zapojenie spojok 1 a 2 v dvojspojke. Preteká nimi spätný olej z dvojspojky, ktorý obsahuje úlomky z trenia spojky alebo kovu a sú prvé, ktoré zlihajú.

- Hlavný tlakový solenoid (#217)
- je najviac zaťažený. Pri dlhšej prevádzke v špinavom a prehriatom oleji sa cievka a kanály opotrebúvajú, tlak v potrubí sa zvyšuje a pri prepínaní rýchlostí sú cítiť otrasy.

- Solenoidy kvality radenia (#233 a 371) - Zodpovedajú za jemné a bezpečné zapínanie a vypínanie spojok, v prípade opotrebovania počítač tieto elektromagnety odmietne a uvedie Prevodovku do núdzového režimu, aby bol možný dojazd do servisu.

Máte záujem o výmenu prevodového oleja?

V prípade záujmu o profesionálnu výmenu prevodového oleja alebo zistenie stavu automatickej prevodovky.